Johan Ludvig Bååth

1827-1912

Johan Ludvig Bååth
Född 11 sep 1827 i Vadstena (E). Död 7 dec 1912 i Helsingborgs stadsförsamling (M).
Häradshövding Riddare av Vasaorden 1870 och Nordstjärneorden 1879

Levnadsbeskrivning

Född 11 sep 1827 i Vadstena (E). Döpt 20 nov 1827 i Vadstena (E).

Häradshövding Riddare av Vasaorden 1870 och Nordstjärneorden 1879

Johan Ludvig Bååth gick i enskild skola 1836-40, Göteborgs gymnasium sept 1840-dec 1842 och blev student i Lund 17 maj 1843. Han avlade juridisk preliminärexamen 20 feb 1843 och hovrättsexamen 9 jun 1847. Efter flera olika juristuppdrag blev han häradshövding i Kinnefjärdings, Kinne och Kållands häraders domsaga 27 jul 1864, och detta ämbete upprätthöll han till 28 jul 1905. Här försökte han fullfölja sin företrädare Richerts liberala traditioner. 1867 blev han ledamot av kommittén för ordnandet av häradsrätternas arbetssätt och 1869 av kommittén för ny lag rörande vattenrätten. Johan Ludvig är mest känd som juridisk skriftställare, och hans första verk skrevs på uppdrag av vattenrättskommittén och hade stor betydelse för dikningslagen 1879 och 1880 års vattenrättsförordning. Hans största verk var "Svenska rättegångsväsendets ombildning" (2 band, 1885-1895), där han kritiserade Nya lagberedningens förslag till nytt rättegångsväsende. Bååths skrift fick trots sin höga kvalitet inget större genomslag. Detta berodde till stor del på att när andra delen väl kom ut hade 1880-talets strävanden att reformera rättegångsväsendet redan misslyckats och lagberedningen hade fått andra arbetsuppgifter.

Flyttade 31 aug 1858 från Kragenäs No:1, Tanum (O) till Stockholm (A). Flyttade 1864 från Jönköping till Truve, Skeby (R). Levde mellan 1864 och 1880 på Truve, Skeby (R). Levde och bedrev jordbruk från 1880 på Odensvik, Otterstad (R). Flyttade troligen i samband med pensioneringen till Stockholm (A). Flyttade 28 dec 1907 från Engelbrekt (AB) till Badhuset No:1, Helsingborgs stadsförsamling (M). Flyttade 1 dec 1911 till Villan No:7a, Villa Svea, Helsingborgs stadsförsamling (M). Levde från 1911 till 1912 i Villan No:7a, Villa Svea, Helsingborgs stadsförsamling (M).

Död 7 dec 1912 i Helsingborgs stadsförsamling (M). Begravd 10 dec 1912 på Donationskyrkogården, Helsingborg (M).